کمد نوزاد چگونه باشد؟ / در انتخاب کمد نوزاد به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

چرا ویترین نوزاد بخریم؟
1400/08/08
بهترین خرید سیسمونی چوبی را از کجا انجام دهم؟
1400/08/09

کمد نوزاد چگونه باشد؟ / در انتخاب کمد نوزاد به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هر زوجی که خبر پدر و مادر شدن خود را دریافت می کنند با یک شوق وصف ناپذیر به دنبال بهترین و جذاب ترین دکوراسیون و چیدمان برای اتاق نوزاد هستند. وسایل چوبی از جمله کمد از لوازم ضروری و پر کاربرد اتاق نوزاد است که نمی توان حذف کرد و یکی از ضروریات سیسمونی و لوازم نوزاد به شمار می رود.

مطمعنا همه ما با مفهوم کمد آشنا هستیم ولی اگر بخواهیم دقیق تر معنی کلمه کمد را بدانیم عبارت است از: اتاقک چوبی و فضای کوچکی در خانه برای آویزان کردن و نگهداری لباس و سایر وسایل استفاده می شود. امروزه با انواع و اقسام مدل های گوناگون کمد آشنا هستیم.

کمد یک وسیله نظم دهنده به اتاق بوده و به خصوص برای اتاق نوزاد از ضروریات محسوب می شود. چرا که یک کودک با وجود کمد نظم و ترتیب را می آموزد و آگاه می شود که هر وسیله جای مشخص خود را دارد. این قضیه در زمان کودکی تاثیر مثبتی دارد که نباید این تاثیر مثبت نادیده گرفته شود.

امیدواریم این نوشته برای پدر و مادرهایی که قصد خرید کمد نوزاد را دارند مفید واقع شود و بتوانیم هر چند اندک تاثیر مثبت و بسزایی در تصمیم گیری والدین داشته باشیم .

از آنجا که نوزاد و کودک شما بیشترین ساعات خود را در اتاق خود خواهد گذراند و به عبارتی تا قبل از ۵ سالگی بهترین روزهای یک کودک در اتاق سپری می شود، پس باید در دکوراسیون و چیدمان اتاق بیشترین دقت را داشته باشید و اهمیت فراوانی به این موضوع داده و از تاثیر آن بر روی کودک غافل نشوید.

طراحی کمد نوزاد علاوه بر اینکه به طور غیر مستقیم بر روی کودک تاثیر دارد، باید متناسب با گنجایش محیط باشد؛ نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ و جاگیر، بلکه بهترین کمد کمدی است که متناسب با فضای اتاق و وسایلی که درون آن جا داده می شود باشد.

کمدی که در سیسمونی انتخاب می شود باید با دید بلند مدت و آینده نگرانه خریداری شود. شاید این سوال برای شما پیش آید که چرا در زمان خرید کمد دید بلند مدت داشته باشیم ؟ در پاسخ به این سوال شما این گونه میتوان پاسخ داد.

از آنجا که فرزند شما قرار است تا ۴ یا ۵ سالگی و در برخی مواقع حتی در سنین بالاتر نیز از این کمد استفاده کند چه بسا با انتخاب سنجیده و درست نیاز کودک به کمد تا زمان های آتی بر طرف می شود. از آنجا که نوزاد شما دارای وسایل ریز و کاربردی زیادی خواهد بود کمد وسیله ای است که به وسایل و لباس ها نظم می دهد تا در زمان نیاز به راحتی به لوازم مورد نیاز خود دست یابد و دیگر زمان زیادی صرف پیدا کردن وسایل نشود.

کمد اتاق نوزاد از پراکنده ترین کمدهاست به خصوص زمانی که کودک شما شروع به راه رفتن می کند. شما وسایل کودک را جمع می کنید و کودک شما آن ها را پراکنده می کند. پس درمی یابیم که وجود یک کمد در اتاق بسیار ضروری است. نوزاد شما از آنچه که فکر می کنید سریع تر رشد خواهد کرد. بنابراین وجود یک کمد مناسب، نظم لباس ها و اکسسوری ها را برای شما و کودک فراهم می کند.

در خرید کمد باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

 • اندازه اتاق خواب؛ به این دلیل اول این گزینه را بیان کرده ایم که اندازه اتاق خواب اهمیت بسیار بالایی دارد. چرا که اگر کمد متناسب با فضای اتاق نباشد فضای زیادی را اشغال خواهد کرد. پس باید ابتدا به این نکته توجه کنیم که محیط اتاق ما بزرگ است یا کوچک. همچنین باید به گونه ای باشد که طراحی اتاق نوزاد را خراب نکند.
 • آیا اقلام بزرگی دارید؟ دومین مورد که باید توجه کنیم این است که نوزاد ما اشیا و وسایل بزرگی دارد که بخواهیم در کمد قرار دهیم یا نه؟
 • آیا نوزاد شما لباس فراوانی دارد؟ ممکن است برخی از پدر و مادر ها لباس های سایز بزرگ را نیز خریداری کنند. در این صورت کمد باید به گونه ای باشد که رخت آویز داشته و نیز گنجایش همه لباس های شما را داشته باشد.
 • مدل کمد؛ پدر و مادر ها باید دقت کنند کمدی که انتخاب می کنند متناسب با سایر دکوراسیون اتاق و سایر لوازم چوبی موجود در آن محیط بوده و ظاهر شیک و متناسبی داشته باشد.
 • رنگ کمد؛ رنگ کمد هم کاملا سلیقه ای می باشد ولی بهتر است که از رنگ های روشن و آرامبخش استفاده شود.

کاربردی ترین مدل کمد

اگر بخواهیم یک مدل کاربردی و چند منظوره برای خریداران سیسمونی را بیان کنیم مدل هایی هستند که قفسه دار و کشو دار طراحی شده اند و بهترین گزینه برای کمد نوزاد هستند.

ویژگی های قابل توجه در انتخاب کمد

در وهله اول باید مطمئن شوید که کمد خریداری شده دارای دوام و کیفیت کافی است. چرا که نوزاد شما با بزرگ تر شدن کنجکاوتر می شود و علاقه دارد هر چیزی که در اطراف وجود دارد را لمس کند. پس کمد باید جنس با کیفیتی داشته باشد.

داشتن یک کمد با فضای سازماندهی شده، زیبا و مرتب که همه چیز را در خود جای داده است و کار را برای والدین کودک آسان می کند. مهم ترین مزیت کمد جلوگیری از بهم ریختگی و آشفتگی است.

کارهایی که برای داشتن یک فضای مناسب در کمد می توانید انجام دهید

 1. لباس های کمد را براساس سایز مرتب کنید.
 2. لباس ها را فصلی دسته بندی کنید و در کشو طبقه مناسب قرار دهید.
 3. از تقسیم کننده های لباس استفاده کنید.
 4. فضای آویزان کردن را افزایش دهید و با رخت آویز های مناسب لباس ها را آویزان کنید.
 5. از سطل ها و سبدهای ذخیره سازی استفاده کنید (مطمعنا فرزند شما وسایل ریزی مثل جوراب، گیره، کلاه، پیشبند و غیره دارد که باید مرتب و سازماندهی شده در کمد قرار بگیرند.)
 6. کمد دارای چوب لباسی باشد.

کمد جزو مهم ترین وسایلی است که برای کودک خریداری می شود. چرا که فضای زیادی را در بر می گیرد و بر دکوراسیون اتاق هم تاثیر بسزایی دارد. سرویس کمد نوزاد امروزه بیشتر از جنس نئوپان یا ام دی اف است که بسته به بودجه افراد می تواند گران تر یا ارزان تر باشد.

کمد نوزاد

از طرفی کمد باید به گونه ای انتخاب شود که دارای ابعاد مناسب و ارتفاع مناسب باشد. اگر می خواهید فرزندتان تا سنین بالاتری از کمد استفاده کند توصیه می کنیم نسبت به ابعاد کمد توجه و دقت بیشتری داشته باشید. کمد یک وسیله ذخیره سازی و نگهداری وسایل است که به راحتی می توان مرتب و سازماندهی کرد.

کمد لباس کودک شما می تواند…

 • دارای دو یا سه در باشد.
 • کشودار باشد یا نباشد.
 • دارای قفسه بندی مناسب باشد.
 • و…

بهتر است کمد را به گونه ای انتخاب کنید که برای کاهش خطر از دسترسی آسان کودک به وسایل داخل آن اطمینان حاصل کنید. البته این مشکل با وجود قفل های کوچک روی در به آسانی قابل حل می باشد.

کلام آخر

کمد نقش کاربردی و ضروری بسیاری در اتاق نوزاد شما دارد. با تهیه کمد متناسب با فضای اتاق از بهم ریختگی و شلوغی اتاق جلوگیری کرده و نظم و ترتیب را به اتاق کودک خود هدیه دهید. با انتخاب مدل و رنگ مناسب دکوراسیون اتاق را شیک تر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *