چرا ویترین نوزاد بخریم؟

شلف اتاق کودک
1400/08/05
کمد نوزاد چگونه باشد؟ / در انتخاب کمد نوزاد به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
1400/08/09

چرا ویترین نوزاد بخریم؟

یکی از بزرگترین دغدغه پدرو مادرها چیدمان و دکوراسیون اتاق برای فرزندشان است. بخصوص اگر برای اولین بار پدر و مادر می شوند شوق وصف ناپذیری برای خرید و چیدمان اتاق نوزاد دارند. والدین در زمان خرید سعی میکنند سلیقه خود را دخیل کنند و این کار کاملا اشتباهی است.

برای خرید باید ذهن کودکانه داشته باشند و با خصلت کودک خرید کنند تا اتاق کودک مآمن آرامش باشد. دکوراسیون و وسایلی که برای سیسمونی خریده می شود بسیار مهم است و لوازمی که  برای اتاق نوزاد استفاده می شود یکی از مسائلی است که امروزه خانواده ها زمان خرید سیسمونی به آن توجه بسیاری دارند. وسایل و رنگ های استفاده شده در اتاق نوزاد باید هارمونی مناسب و خوبی باهم داشته باشند و درعین حال با انتخاب مناسب، اتاق نوزاد مکانی سرشار از آرامش برای نوزاد باشد.

بسیاری از پدر و مادرها زمان خرید سیسمونی می گویند چرا ویترین نوزادی خریداری شود؟ حتی ممکن است این فکر به ذهنشان خطور کند که ویترین نوزادی یک وسیله اضافی و جاگیر است. ولی کاملا در اشتباه هستند ما سعی کردیم در این مقاله مزیت های خرید ویترین نوزادی را بیان کنیم و امیدواریم که مفید واقع شود.

منظور از ویترین نوزادی چیست؟

وقتی صحبت از ویترین نوزادی می شود اولین سوالی که والدین از خود می پرسند این است که ویترین یعنی چه و چه کاربردهایی دارد. در فرهنگ لغت فارسی ویترین یعنی جعبه اینه ای، جعبه شیشه ای که امروزه کلمه ویترین و بوفه پر کاربردتر شده است. از ویترین می توان برای گذاشتن اسباب بازی ها و وسایل کودک استفاده کرد که در این نوشته از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی ازجنبه روانشناسی

از جنبه روانشناسی امروزه خیلی به دکوراسیون اتاق نوزاد توجه می شود، چرا که کودکی که تازه متولد شده چشمان خود را می گشاید و با کنجکاوی اطراف خود را بررسی می کند. وجود یک فضای آرام با رنگ های آرامبخش تاثیر بسزایی در شکل گیری روحیه کودک دارد و در بزرگسالی هم تاثیرگذار می باشد.

روانشناسان معتقدند که تا قبل از دوسالگی مهم ترین ویژگی برای محیط کودک آرامش و ثبات است. هر تغییر و حذفی در اتاق در ذهن کودک تاثیر می گذارد (گاه مثبت و گاه منفی). هر وسیله در اتاق مانند تخت، کمد، ویترین، اسباب بازی و غیره تاثیری در شکل گیری روحیات و رفتار نوزاد دارد. کودک تا هفت سالگی بیشترین زمان خود را در اتاق می گذارند.

از آنجا که بحث ما ویترین نوزادی است به بررسی آن می پردازیم. وجود ویترین و کمد در اتاق نوزاد در یادگیری نظم و مرتب بودن نقش دارد چرا که کودک یاد می گیرد وسایل و لوازم خود را در جای مخصوص خود قرار دهد و کودک احساس می کند به شخصیت او اهمیت داده شده است که ویترین جداگانه برای او و وسایلش در نظر گرفته شده است. پدر و مادرها زمان خرید به این مورد توجه کنند که ویترین به هیچ عنوان وسیله اضافی نیست و جزو وسایل ضروری برای سیسمونی نوزاد است.

مواردی که در خرید ویترین باید توجه کنیم

امروزه در بازار انواع مختلفی از ویترین های نوزادی وجود دارد که با توجه به سلیقه هر فرد می تواند شکل متفاوتی به خود بگیرد. درخرید ویترین باید به بزرگی و کوچکی اتاق کودک توجه کنیم. برای والدینی که با کمبود جا مواجه هستند دو نوع گزینه پیشنهادی داریم که می تواند خیلی در انتخاب نوع ویترینی که خریداری می شود، مفید باشد.

  1. ویترین های دو طرفه؛ ویترین هایی که یک سمت کمد و کشو و یک سمت ویترین است. این گزینه خیلی مناسب بوده و هر سه نقش را در اتاق نوزاد ایفا می کند. همچنین فضای کمتری را نیز اشغال می کند. عکس زیر یک مدل از صدها مدل ویترینِ به اصطلاح چند کاره است.

2. دومین مورد تخت هایی هستند که یک سمت آنها ویترین و کشو و سمت دیگر آنها تخت نوزاد می باشد. این گزینه هم خیلی مناسب است؛ به خصوص برای افرادی که می خواهند با کمبود جا مواجه نشوند. عکس  زیر یکی از صدها مدل تخت چند منظوره نوزاد است. عکس زیر گویای همه چیز است.

  • مورد بعدی که باید به آن توجه کنیم رنگ ویترین نوزادی است. معمولا در نوزادی و خردسالی، کودکان رنگ های تند و شاد را بیشتر دوست دارند و در داشتن روحیه شاد کودکان تاثیر بسزایی دارد و قوه تخیل کودکان را فعال تر می کند . رنگ های بنفش، یاسی، صورتی و قرمز بیشتر دخترانه هستند و برای اتاق نوزاد پسر بیشتر رنگ آبی، سبز، طوسی استفاده می شود.

اما طی چند سال اخیر والدین از رنگ های کرم و سفید به صورت مشترک برای هر دو جنس دختر و پسر استفاده می کنند که انتخاب مناسبی است و البته این مورد را هم نباید فراموش کرد که انتخاب رنگ کاملا سلیقه ای می باشد.

موارد استفاده از ویترین نوزادی

  • نظم دهی اتاق و اسباب بازی ها
  • چیدن کتاب داستان ها و اکسسوری ها
  • اگر ویترین شما دارای کشو باشد می توانید لوازم بهداشتی، لباس و غیره را طبقه بندی کنید.

برای اتاق نوزادتان می توانید از انواع مختلف ویترین های موجود در بازار استفاده کنید. ما سعی کردیم اینجا مواردی که ضروری هستند در خرید ویترین نوزاد را برای شما تهیه کنیم تا قبل از تولد نوزادتان برای خرید سیسمونی به این مورد درباره ویترین نوزاد توجه کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *