نکات مهم خرید سیسمونی

راهنمای خرید سیسمونی نوزاد دختر
1400/06/30

نکات مهم خرید سیسمونی

تهیه سرویس نوزاد یا همان سیسمونی قبل از تولد نوزاد انجام می‌شود. بهتر است هنگام خرید سرویس نوزاد وسایل ضروری و بااهمیت در اولویت قرار گیرد.

از زمان‌های قدیم وقتی خانمی برای اولین بار باردار می‌شد خانواده او اقلام مهم و ضروری نوزاد را تحت عنوان سرویس نوزاد درست قبل از تولد نوزاد تهیه می‌کردند. این رسم امروزه در میان خانواده‌ها پررنگ‌تر شده است به طوری که بسیاری از خانواده‌ها هزینه‌های اضافی در این مورد صرف می‌کنند.

خیلی از لوازمی که تحت عنوان سیسمونی نوزاد خریداری می‌شود کاربرد چندانی ندارند و شاید اصلا استفاده نشوند. برای تهیه سرویس نوزاد بهتر است ابتدا وسایل مهم و همچنین باکیفیت در نظر گرفته شوند.

مهم‌ترین موضوعی که قبل از خرید سیسمونی یا سرویس نوزاد به دغدغه بزرگ پدرها و مادرهای جوان تبدیل می‌شود این است که چه چیزهایی باید بخرند و چقدر بابتش بپردازند. وسایل مورد نیاز نوزاد به طور کلی شامل وسایل مربوط به حمل و نقل نوزاد، لوازم ایمنی کودک، سرویس خواب و مبلمان اتاق کودک، وسایل تغذیه نوزاد، پوشاک، لوازم بهداشتی و وسایل بازی و تسکین‌دهنده می‌باشد.

اما برای اینکه بتوانید راحت‌تر خرید کنید، پیشنهاد ما این است که لیستی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مایحتاج نوزاد را بر اساس بودجه خانواده‌تان انتخاب کرده و خیال خودتان را راحت کنید. به همراه داشتن یک دفترچه یادداشت برای ثبت آنچه خریده‌اید و آنچه نیاز دارید می‌تواند به خرید مفید و بدون تکرار سرویس نوزاد کمک کند.

یک سرویس نوزاد خوب و مثبت، خریدی است که در آن شرط هدیه بودن وسایل رعایت شود و در آن اجبار و بحث‌های غیرصمیمی به‌خاطر نوع خرید پیش نیاید.

لباس نوزاد

کودک شما در هر ماهی که از تولدش می‌گذرد حداکثر به اندازه 3 دست لباس نیاز دارد. پیشنهاد ما این است که هر‌ ماه به اندازه نیاز همان‌ ماه او لباس تهیه کنید. با این کار به تنوع مورد نظر خود هم می‌رسید.

بسته‌های سرویس‌های لباس نوزادی نیز گاهی شامل لباس‌هایی می‌شود که مورد نیاز نیست یا سایز مناسبی ندارد؛ اگر بتوانید خودتان از لباس‌های غیرسرویسی انتخاب کنید خرید مفیدتری دارید. توجه به نوع پارچه، راحتی لباس و پرهیز از لباس‌های چسبان را در حفظ سلامتی فرزندتان در نظر داشته باشید. هر جنس گرانی، لزوما جنس خوبی نیست.

نکاتی در انتخاب لباس برای سرویس نوزاد

  • لباس‌های بلند که روی شکم و پوشک کودک را به خوبی می‌پوشاند یا در زیر پای آن دکمه دارد برای یک سال اول زندگی نوزاد مناسب‌تر است.
  • گذاشتن کلاه برای نوزاد در نوزادی اهمیت ویژه‌ای دارد.
  • لباس‌های کوچک‌تر را برای سیسمونی کمتر خریداری کنید. زیرا نوزاد در حال رشد است.
  • لباس‌های جدا از هم این مزیت را دارند که هنگام کثیف شدن هر کدام فقط همان را عوض می‌کنید و مجبور به تعویض کل لباس‌های کودک نیستید.
  • لباس‌های نوزادان بهتر است دارای یقه باز یا دکمه‌دار باشند تا درآوردن و تن کردن لباس برای آن‌ها راحت‌تر باشد.
  • لباس‌هایی که برای سرویس نوزاد تهیه می‌کنید باید نرم و گشاد و بدون مواد پلاستیکی و رنگ‌های مضر باشند.
  • لباس نوزادی در مارک‌های ایرانی برای سه ماهه ، ۶ ماهه، ۹ ماهه و ۱۲ ماهه و با سایز بندی 0، 1 ،2 ،3 ،4 عرضه می‌گردد. بهتر است از همه اندازه‌ها چند دست داشته باشید.

لوازم بهداشتی مورد نیاز برای سرویس نوزاد

معروف‌ترین آنها عبارت است از: شیردوش، شیشه شیر، پستانک نوزادی که البته از معمولی تا مدل‌های ارتودنسی‌دار موجود است، کرم‌های بهداشتی، دماسنج، ناخن‌گیر، دندان‌گیر، پوشک، دستمال مرطوب، پودر‌بچه و…

توجه: در خرید وسایل بهداشتی برای سرویس نوزاد به آن دسته از محصولات که تاریخ مصرف دارد دقت کنید.

استفاده از ماشین لباسشویی کودک چند سالی است که مرسوم شده است. این وسیله به‌ دلیل امکان شست‌وشو با حجم کم لباس‌ها و در صورت استفاده از پارچه به جای پوشک برای تعویض کودکان پیشنهاد خوبی است‌ اما اگر شما قرار است برای کودکتان از پوشک استفاده کنید به هیچ وجه این وسیله را تهیه نکنید.

کافی است لباس‌های نوزادتان را به‌ طور مستقل و جداگانه از لباس‌های خودتان با همان ماشین لباسشویی همیشگی خودتان بشویید. در صورتیکه به جای پوشک از پارچه‌های مخصوص استفاده می‌کنید تهیه مواد بهداشتی شست‌وشو از داروخانه‌ها که از حساسیت جلوگیری کند اما ضد‌عفونی‌کننده باشد را فراموش نکنید.

اسباب‌ بازی

یک اسباب‌ بازی خوب بهتر است با توجه به رده سنی خاص کودک تعیین شود و پس از خرید هم در آن بازه سنی در اختیار کودک قرار گیرد. اسباب بازی‌هایی که رنگ‌های شاد و جنس مقاوم داشته باشند را ترجیح دهید. در 4‌ ماه اول دوره نوزادی بهتر است از وسایل بازی درشت‌تر استفاده کنید تا خطرآفرین نشود. اسباب بازی‌های موزیکال برای کودکان نوپا جذاب‌تر است.

کالسکه و دیگر وسایل حمل و نقل کودک

توان خرید خود را برای تهیه این اقلام که قیمت‌های بسیار متفاوتی دارند مشخص کنید. امروز مارک‌های ایرانی با کیفیت قابل‌قبول نیز در بازار وجود دارد که می‌تواند نیاز شما را با هزینه خیلی کمتری برآورده کند. در فروشگاه سعی کنید یک بار به تنهایی کالسکه را جمع و حمل کنید تا از توانایی خود برای تکرار این کار با خبر شوید.

اگر تصمیم به خرید روروئک دارید به‌احتمال خطرآفرینی این وسیله که البته برای مدت کوتاهی استفاده می‌شود دقت کنید. می توانید آن را برای این مدت زمان کم از دوست یا یکی از نزدیکان به امانت بگیرید. برای خرید آغوشی نوعی از آن‌ را که امکان خوابیدن کودک در آن وجود دارد و محافظ گردن هم در آن تعبیه شده پیشنهاد می‌کنیم.

سرویس تخت و کمد نوزاد

یکی از بخش‌های گران قیمت برای سرویس نوزاد را سرویس چوب یا سرویس خواب تشکیل می‌دهد. خرید کمد نوزاد باید با درایت خاصی انجام شود. بعضی از والدین واقعا در خانه خود برای اضافه کردن یک کمد دیگر فضای خالی ندارند اما فکر می‌کنند که واجب است نوزادشان کمد مستقل داشته باشد.

سرویس چوب یک وسیله جاگیر است، برای آن به خوبی برنامه‌ریزی کنید تا فضای اتاق کودک یا اتاق مشترک والدین و کودک به نحو دردسرسازی محدود نشود. چوب مورد استفاده در سرویس خواب کودک بهتر است مقاوم و ضد‌خش باشد. در برخی از سرویس‌های چوب، چیزهای عجیبی مثل میز آرایش وجود دارد آیا از قبل، به نیاز و هدف چنین وسیله‌ای دقت کرده‌اید!

پیشنهاد ما:

اگر بعضی از وسایل سرویس نوزاد برای شما غیرقابل استفاده است و به هیچ‌وجه به آن نیاز ندارید، می‌توانید به فکر فروش وسایلتان به مغازه‌های فروش دست‌دوم باشید.

وسایلی که شما امروز دیگر به آن نیاز ندارید یا از آن خسته شده‌اید و اسم‌ آن را گذاشته‌اید وسیله اضافه، می‌تواند دغدغه خرید و استقبال یک خانواده از نوزادشان باشد. اگر مورد استفاده شما نیستند آن‌ها را امانت بدهید.

با چند نفر از فامیل یا دوستان خود یک خیریه یا یک تعاونی وسایل کودک برای به اشتراک‌گذاری سیسمونی‌های بدون استفاده خود راه بیندازید. با این کار می‌توانید به خانواده‌های زیادی کمک کنید و دغدغه مالی خیلی از زوج‌های جوان را برای بچه‌دار شدن کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *