تخت نوزاد و کاهش سندروم مرگ ناگهانی کودک

اتاق خواب پسرانه
طراحی اتاق خواب پسرانه
1400/06/31
ایمنی تخت نوزاد چگونه فراهم می شود؟
1400/07/03

تخت نوزاد و کاهش سندروم مرگ ناگهانی کودک

تخت نوزاد نقش بسیار مهمی در کاهش و جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی یا مرگ تخت کودکان دارد. تخت کنار مادر نوزاد  یکی از مهمترین و اساسی ترین اجزای سیسمونی می باشد که در کیفیت خواب کودک تاثیر زیادی دارد و باید با تفکری دقیق و سنجیده عمل شود و از تولید کننده محصولات چوبی کودک معتبر خریداری شود .

سندروم مرگ ناگهانی یکی از عوامل مرگ‌ در نوزادان یک ماهه تا کودکان یک ساله است. سندروم مرگ ناگهانی نوزاد یک بیماری نیست، یک تشخیص است که وقتی یک کودک زیر یک سال به طور ناگهانی می‌میرد و علت دقیق‌ آن پس از بررسی صحنۀ مرگ و بررسی تاریخچۀ پزشکی کودک معلوم نمی‌شود، به عنوان دلیل مرگ اعلام خواهد شد و این موضوع که سندروم مرگ ناگهانی نوزاد می‌تواند بدون علامت رخ دهد، این مورد را برای خانواده‌ها دردناک‌تر می‌کند.

کارشناسان هنوز هم در جست‌وجوی پاسخی برای چنین اتفاقی، به مطالعۀ مغز، سیستم عصبی خودکار، مراقبت از نوزاد و محیط خواب، عفونت و ایمنی و همچنین ژنتیک ادامه می‌دهند.

ارتباط تخت نوزاد در اتاق والدین و سندروم مرگ ناگهانی کودکان

بیشتر کارشناسان معتقدند بهتر است در طول چند ماه اول تولد کودک در تخت خواب والدین قرار داده نشود؛ زیرا تخت شما بالش، پتو و سایر وسایل نرم رختخواب را دارد که همه از عوامل خطر برای سندرم مرگ ناگهانی نوزاد به شمار می‌روند. همچنین اگر کودک در تخت شما بخوابد، احتمال بیشتری وجود دارد که بیش از حد گرمش شود.

پژوهش‌ها نشان داده‌ است که در شرایط خاصی، خواباندن نوزاد در تخت مشترک می‌تواند خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا خفگی را افزایش دهد. همچنین خرید تخت نوزاد و گهواره ای کوچک که داخل اتاق والدین قرار بگیرد از وسایل ضروری در سیسمونی کودک به شمار می رود.

راحتی کودک و خواب کودک نیاز اساسی نوزاد شما در چند ماهگی اول می باشد و یکی از از مواردی که کودک شما را تا یک سال اول تهدید می کند سندروم مرگ ناگهانی کودک می باشد.

 خواب کودک می تواند تاثیر بسزایی در رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن کودک شما به شمار بیاید اگر شما تمام مراحل امنیت و راحتی کودک را درست پیش ببرید. در ادامه می رسیم به این موضوع که در کل مرگ تخت یا همان سندروم مرگ ناگهانی کودک چیست و چرا در کل جهان به آن اهمیت خاصی می دهند و برای کاهش آن هر روزه راهکارهای جدیدی ارائه می دهند .

تولید انواع تخت نوزاد برای خواب کودک یکی از بهترین راهکارهای  موجود می باشد.

سندروم مرگ ناگهانی کودک یا مرگ تخت به چه معناست؟

 یکی دیگر از نامهای سندروم مرگ ناگهانی کودک یا همان sids  مرگ تخت ( cot death ) می باشد. یک مرگ ناگهانی و غیرمنتظره. یک نوزاد به ظاهر سالم در طول خواب کودک است و هیچ دلیلی برای مرگ وجود ندارد .

 با این حال مرگ تخت تنها در تخت نوزاد یا گهواره اتفاق نمی‌افتد بلکه این اتفاق ممکن است در آپارتمان، تخت خواب صندلی خودرو، صندلی غذای کودک و یا هر جایی که نوزاد خوابیده است رخ دهد .

  یک کودک سالم ای که به خواب می رود و بعد از کنترل بعدی والدین کودک را مرده پیدا می‌کنند. هیچ صدایی و نشانه‌ای از این اتفاق وجود نخواهد داشت. در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۶۰۰ کودک زیر یک سال در آمریکا به طور ناگهانی و با علت نامعلوم فوت نمودند.

در ایالات‌متحده، SIDS علت اصلی مرگ و میر نوزادان است که در آن ۲۳۵۳ نوزاد از SIDS در سال ۲۰۰۸، حدود ۰.۶ / ۱۰۰۰ تولد زنده درگذشتند. خواب کودک و انتخاب نوع تخت نوزاد در اینجاست که اهمیت پیدا می‌کند .

علائم سندروم مرگ ناگهانی کودکان

 • ناگهانی و غیر قابل پیش بینی می باشد
 • یک اختلال پزشکی شناخته شده
 • یکی از دلایل اصلی مرگ در نوزادان از ۴ هفته تا یک سال می باشد
 • اتفاق مشترک بین نوزادان دو و چهار ماه در خواب کودک می باشد(گرچه ممکن است برای نوزادان بزرگتر هم اتفاق بیفتد)
 • تنها زمانی تشخیص داده می‌شود که همه علل مرگ و مرگ ناشی از واکسیناسیون رد شود
 • به علت شکر برا استفراغ ایجاد نشده است
 • دلیل آن خفگی در خواب کودک نبوده است

وجود تخت نوزاد در اتاق والدین و امنیت و راحتی کودک

 تخت نوزاد اگر در کنار تخت والیدن باشد ، می تواند کاهش دهنده این اتفاق باشد و در راحتی کودک و کم شدن استرس والدین موثر  باشد.  تولید کنندگان محصولات چوبی کودک براین باور هستند که با خرید تخت کودک ایمن می‌توانند امنیت کودک را تا مقدار زیادی بالا ببرند و به خواب راحت کودک کمک کنند.

 در سندروم ناگهانی کودکان چون ما نمی‌دانیم دقیقاً چه چیزی باعث مرگ ‌می شود نمی توانیم از آن به طور کامل جلوگیری کنیم. اما تحقیقات نشان داده اند که شما می توانید گام‌هایی را بردارید تا به طور قابل توجهی خطر مرگ تخت را کاهش دهید.

اطلاعات ایمنی برای سلامت خواباندن نوزاد

     به پشت خواباندن کودک در تخت نوزاد

در بیشتر فرهنگ‌های غیر کلامی، مادر معمولاً بستری را با نوزاد خود به اشتراک می‌گذارد.

قبل از کاهش در میزان سندرم مرگ ناگهانی نوزادان، شواهد متناقضی در مورد تاثیر تقسیم بستر وجود داشت. مطالعات مشاهده‌ای اولیه حاکی از مصرف الکل والدین، مصرف مواد مخدر، چاقی و خستگی برای حمایت از این مفهوم است که والدین ممکن است بر روی یک نوزاد که با آن‌ها هم‌خوابه می‌شود، غلت بزنند .

همیشه در هنگام خواب کودک برای جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی کودک یا مرگ تخت کودک خود را شب و روز برای خواب به پشت بگذارید. نوزادانی که روی شکم خوابانده می شوند خطر مرگ ناگهانی آنها به مراتب بالاتر می‌رود. این کار باعث کاهش خطر خفگی در صورت استفراغ می شود.

متخصصان تولید کننده محصولات چوبی کودک به این موضوع اشاره دارند که به گفته محققان برای خواب کودک خود حتماً از تخت نوزاد کنار تخت مادر استفاده کنید و تخت خود را با کودک به اشتراک نگذارید زیرا ممکن است در خواب عمیق فرو رفته و روی کودک غلت بزنید و باعث خفگی و آسیب رساندن به نوزاد شوید.

    پلاژیوسفالی(سر صاف)

اگر سر کودک شما همیشه در یک موقعیت خوابانیده می‌شود و ممکن است  یک سر صاف ایجاد کند، به پلاژیوسفالی معروف است. می توانید از این کار در هنگام خواب کودک خود جلوگیری کنید به طوری که گاهی اوقات او را به سمت چپ و بعضی اوقات کودک خود را به سمت راست برگردانید. این کار از سندروم مرگ ناگهانی کودک نیز جلوگیری می کند .

    نشستن و دستگاههای حمل کننده

صندلی‌های کوچک، صندلی‌های ماشین، کمربند، حامل و دیگر محصولات مشابه برای خواب راحت کودک شما توصیه نمی‌شوند. خوابیدن در وضعیت نشسته می‌تواند باعث شود که سر کودک شما به جلو بیفتد و راه هوایی آن‌ها را برای تنفس دشوار می‌سازد.

    خطر استفاده از سیگار و دود سیگار برای کودک در دوران بارداری

اگر در دوران بارداری سیگار می کشید نوزاد به احتمال قوی نارس به دنیا می‌آید یا دارای وزن کم زایمان است. پیش از موعد، نوزادان کم‌وزن هنگام زایمان خطر بالاتری دارند و خطر کودک با هر سیگاری که مادر در یک روز می‌کشد و با هر سیگاری که به خانه شما وارد می‌شود، ریسک مرگ کودک و سندروم مرگ ناگهانی کودک بالا می‌رود. بنابراین اگر شما و هم شریک تان هم سیگار بکشید، خطر کودک شما بالاتر از آن است که تنها یکی از شما سیگار می‌کشد.

    منطقه عاری از دود برای کودکتان مهیا کنید (اجازه ندهید هیچ کس در خانه یا حتی در ماشین زمانی که کودکتان هست سیگار بکشد)

در معرض دود سیگار بودن پس از تولد نیز خطر مرگ یک کودک را افزایش می‌دهد. این بسیار مهم است که هیچ‌کس در اطراف کودکتان سیگار نکشد. وقتی بیرون می‌روید، کودک خود را به مکان‌های دود زده‌ نبرید. اگر شما یا شریک تان سیگار بکشید (مهم نیست کجا سیگار بکشید، حتی اگر بیرون از منزل سیگار بکشید) نباید نوزاد را کنار خود بخوابانید.

    سعی کنید به نوزاد شیر مادر بدهید

تا جایی که می‌توانید به کودک خود شیر دهید. برخی مادران دوست دارند نوزاد خود را برای شیردهی به رختخواب بیاورند. امنیت کودک در رختخواب تا زمانی که آن‌ها را در ننو بگذارید تا بخوابند، ایمن است. شیردهی با شیر مادر، خطر مرگ تخت را کاهش می‌دهد. هدف این است که تا جایی که می‌توانید به کودک خود شیر دهید.

    مطمئن شوید که سر و صورت کودک در هنگام خواب باز می‌ماند

می توانید از پتو استفاده کنید اما نباید آن را تا بالاتر از شانه های نوزاد بکشید. یک کیسه‌خواب بدون آستین ممکن است به جای پتو استفاده شود; این کیسه‌خواب باید  در اندازه صحیح کودک شما و مطابق با استانداردهای ایمنی باشد.

به طور مرتب چک کنید تا مطمئن شوید که صورت و سر کودک شما در تخت نوزاد آشکار می‌شود. اگر پتو روی صورت و سر آن‌ها بیفتد در حالی که خواب هستند، خطر مرگ و خفگی دارند.

از یک تشک تمیز, محکم, صاف استفاده کنید که متناسب با تخت‌خواب بوده و کودک نتواند در شکافی بین تشک و لبه تخت گیر بیفتد. باید یک روکش قابل درآوردن و قابل شستشو داشته باشد.

 • تخت‌ نوزاد را عاری از اشیا نرم و هر چیز شل یا کرکی دیگری نگه دارید.
 • شیردادن به کودک را در صورت امکان تنظیم کنید.
 • هرگز با کودک خود روی کاناپه یا صندلی راحت نخوابید و کودک را در تخت نوزاد بخوابانید .
 • اجازه ندهید نوزاد بیش از حد گرم شود.
 • لازم نیست از بالش های پشمی و بالش هایی که از پر حیوانات درست شده اند برای تخت نوزاد استفاده کنید زیرا موجب ریسک خفگی می‌شود و ریسک سندروم مرگ ناگهانی کودک را بالا می برد.

تمام این موضوعات برای این گفته شد که بدانیم در عصر امروز زمانی که می‌خواهیم کودکی را به دنیا بیاوریم آن کودک جسم و روحش ظریف است و نیاز به مراقبت بسیاری دارد.

 از خواب کودک گرفته تا تغذیه آن و گذران روزهایش تماما اهمیت دارد. خرید تخت نوزاد شاید موضوع  کلیشه ای و ساده‌ای باشد  اما تحقیقات ثابت کرده وجود تخت نوزاد در اتاق والدین درصد بسیار بالایی از سندروم مرگ ناگهانی کودک را کاهش داده و شادی را به خانواده ها هدیه کرده است.

تخت کنار مادر

تولید کننده محصولات چوبی کودک وِوُ یکی از برند های معروف وسایل سیسمونی کودک است که به نحو احسنت زیبایی و ظرافت تولیدات را رعایت کرده و در کنار آن در محکم بودن محصولات آن شکی نیست.

تخت کنار مادر یکی از ساخته‌های این تولید کننده معروف وِوُ می باشد و قابلیت تنظیم با تخت والدین را داشته و می توان از آن کنار تخت والدین نیز استفاده کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *